تبادل تفاهم نامه همکاری علمی-پژوهشی بین پایگاه استنادی جهان اسلام و وزارت تحقیقات، فناوری و آموزش عالی اندونزی

وزیر تحقیقات، فناوری و آموزش عالی اندونزی با حضور در پایگاه استنادی جهان اسلام در شیراز یک سند تفاهم همکاری در زمینه همکاری های علمی و تحقیقاتی با پایگاه استنادی جهان اسلام مبادله کرد.

پروفسور محمد ناصر که در راس یک هیات عالی رتبه دانشگاهی از جمله معاون ارتباطات بین الملل خود و نیز روسای دانشگاه های فناوری باندونگ و دانشگاه گاجامادا به شیراز سفر کرده، صبح امروز با هدف آشنایی با پایگاه استنادی جهان اسلام و نیز خدمات و سرویس های علمی-پژوهشی آن از این پایگاه دیدار کرد.

در مراسم تبادل این تفاهم نامه همچنین اقای علیم الدین، سفیر جمهوری اندونزی در ایران، دکتر عباس قنبری باغستان، رایزن علمی ایران در منطقه شرق آسیا ، دکتر گشتاسبی راد، رئیس دانشگاه شیراز و دکتر مقدسی رییس دانشگاه صنعتی شیراز نیز حضور داشتند.

پروفسور محمد ناصر، وزیر تحقیقات، فناوری و آموزش عالی طی سخنانی پس از تبادل این تفاهم نامه ضمن ابراز خوشحالی از شروع همکاری وزارت تحت مدیریت وی و نیز دانشگاه های این کشور با پایگاه استنادی جهان اسلام، خواستار حضور قوی تر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اندونزی در پایگاه داده  ISC  و به تبع آن در بین دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی جهان اسلام شد.

در این مراسم، دکتر دهقانی رئیس پایگاه استنادی جهان اسلام گزارش مفصلی از وضعیت فعلی رشد و توسعه علمی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی اندونزی، مقایسه جایگاه و رتبه دانشگاه های اندونزی با سایر کشورهای اسلامی به لحاظ تولید علم و نیز ارایه نقشه راه آینده توسعه علمی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی این کشور ارایه داد که با استقبال زیاد هیات اندونزیایی از جمله وزیر آموزش عالی این کشور مواجه شد.

این تفاهم نامه در چارچوب سند همکاری منعقده میان دولت جمهوری اسلامی ایران و  دولت جمهوری اندونزی در زمینه همکاری علمی فناوری ( امضا شده در سال ۱۳۹۳) مبادله شده است.

در تفاهم نامه مذکور بر سه هدف اصلی شامل (۱) تشویق همکاری و تبادل اطلاعات و تجربیات در مدیریت انتشارات علمی پژوهشی در حوزه های دارای منافع دو جانبه، (۲) تشویق و تسهیل همکاری میان موسسات و سازمانهای مرتبط با تحقیقات به منظور افزایش رویت پذیری مقالات علمی پژوهشی انتشارات علمی در سطح بین المللی و (۳) رشد تبادل دانشمندان، متخصصان، اساتید و دانشجویان موسسات و سازمانهای پژوهشی بین دو کشور تاکید شده است.

رئیس پایگاه استنادی جهان اسلام سه هفته پیش نیز در سفر به کشور اندونزی یک تفاهم نامه همکاری علمی و تحقیقاتی با وزارت امور دیانت این کشور و نیز ۱۳ دانشگاه بزرگ این کشور از جمله دانشگاه های شبکه محمدیه امضاء کرده بود.