رونمایی از سامانه جامع و هوشمند آموزش مجازی مدارس در دانشگاه صنعتی شیراز

کاملترین سیستم جامع و هوشمند الکترونیک آموزش مجازی مدارس در دانشگاه صنعتی شیراز رونمایی شد.

دانشگاه صنعتی شیراز با همکاری اداره کل آموزش و پرورش فارس و چند شرکت دانش بنیان فعال در زمینه فناوری اطلاعات، پورتال جامع و هوشمند الکترونیک آموزش مجازی مدارس را برای ارئه خدمات آموزش مجازی برخط و غیر برخط طراحی و ارائه نمودند.

مراسم رونمایی از این سامانه با حضور معاون استاندار فارس، مدیر کل آموزش و پرورش فارس و رئیس و مسئولان دانشگاه صنعتی شیراز به صورت حضوری و دستیار رئیس جمهور در توسعه دولت الکترونیک، مشاور وزیر آموزش و پرورش، مدیران شرکتهای دانش بنیان همکار در این پروژه و تعدادی از مدیران آموزش و پرورش نواحی استان فارس به صورت برخط (آنلاین) برگزار گردید.

دکتر علویان مهر، رئیس دانشگاه صنعتی شیراز ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان، آموزش مجازی را به خصوص در شرائط کنونی که کشور درگیر ویروس کرونا است را بسیار مهم توصیف کردند و عدم توقف آموزش در کشور در چند ماه اخیر را دستاورد مهمی ارزیابی نمودند. ایشان طراحی سامانه دانش را بر اساس نیاز کشور را در این ایام برشمردند و همکاری سایر نهادهای مرتبط با آموزش کشور را جهت توسعه این سامانه خواستار شدند.

دکتر اسماعیلی، مدیر کل آموزش وپرورش فارس نیز در این مراسم از ضرورت وجود یک سامانه قوی و معلم محور جهت ارائه آموزشهای مجازی در کشور به خصوص در شرائط کنونی سخن گفت و شرائط آموزش و پرورش استان فارس جهت بهره برداری از سامانه دانش حتی در نقاط محروم و کم برخوردار را مساعد و مناسب اعلام نمودند. ایشان در ادامه سخنان خود از تجهیز ۹۵ درصدی مدارس استان فارس به اینترنت رایگان خبر دادند.

مهندس جهانگرد، دستیار محترم رئیس جمهور در توسعه دولت الکترونیک هم که به صورت ویدئوکنفرانس در این رونمایی حضور داشتند، در خصوص جایگاه آموزش مجازی در دولت الکترونیک سخنانی ارائه نمودند.

دیگر مهمان برخط این مراسم جناب آقای دکتر نوید ادهم، مشاور محترم وزیر آموزش و پرورش بودند که نقش آموزش مجازی در دوران کرونا و در شرایط عادی را مهم و ضروری توصیف نمودند و در مورد سامانه شاد و دانش مطالبی را بیان کردند.

در این مراسم همچنین مسئولین شرکتهای توسعه اعتماد نوین و تجارت الکترونیک پارسیان از زیر مجموعه های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در خصوص نحوه شکل گیری و همکاری در خلق سامانه دانش سخن گفتند.

در ادامه جناب آقای دکتر پیروز شمسی نژاد، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی شیراز،  به عنوان مدیر فنی این پروژه، جزئیات فنی و نحوه عملکرد و کار با سامانه دانش را برای مهمانان تشریح نمودند.

مهندس ذوقی پور از اعضای تیم تهیه، تولید و توسعه سامانه دانش در خصوص چگونگی شکل گیری این سامانه توضیح دادند و از جمع آوری تخصصهای مورد نیاز این پروژه از سراسر کشور گفتند. ایشان همچنین در مورد وجود توانمندی های بسیار خوب در این زمینه در کشور گفتند و هم افزایی و همکاری این توانمندیها را عامل توسعه کمی و کیفی سامانه های آموزش مجازی برشمردند.

دکتر محمدجواد دهقانی، ریاست مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) که در این مراسم حضور داشتند، ضمن توصیف جایگاه آموزش مجازی در کشور، در خصوص در اختیار قراردادن منابع علمی و تاریخی در سامانه دانش برای استفاده عموم دانش آموزان و دانشجویان قول مساعدت و همکاری دادند.