حضور اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در شیراز و دیدار با روئسای دانشگاههای استان فارس

حضور اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در شیراز و دیدار با روئسای دانشگاههای استان فارس

 

کمیسیون آموزش به دنبال تکمیل زنجیره تأمین آموزش است

دکتر علیرضا منادی، رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس نیز در این نشست، با اشاره به اینکه جایگاه علمی ایران در برخی از رشته‌ها در رتبه ۱۴ جهان قرار دارد، گفت: ما در کمیسیون آموزش به دنبال تکمیل زنجیره تامین آموزش بودیم به‌طوری‌که برای ساماندهی آموزش و تعلیم صفر تا ۶ساله‌ها مسئولیت این حوزه را از بهزیستی گرفته و به آموزش و پرورش دادیم و در ادامه به تصویب قانون رتبه‌بندی معلمان برای کیفی‌سازی آموزش و پرورش پرداختیم.

دکتر منادی افزود: کمیسیون آموزش، قانون جهش تولید دانش‌بنیان را که یکی از قوانین مهم مجلس یازدهم به شمار می‌آید، مصوب کرد تا فردی که از این سیستم آموزشی خارج می‌شود، بتواند علم خود را تبدیل به ثروت کند.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس تأکید کرد: ما به دنبال همسان‌سازی حقوق استادان دانشگاه‌ و برداشتن سقف از حقوق اعضای هیأت‌علمی هستیم و در این مسیر اجازه نخواهیم داد حق اساتید ضایع شود.

گفتنی‌ست، در این نشست رؤسای مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌های استان فارس به بیان دیدگاه‌ها و مشکلات خود پرداختند. همجنین دیگر نمایندگان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز نظرات خود را مطرح کردند.

دکتر محمدهادی ایمانیه، استاندار استان فارس نیز در سخنان خود توجه به آموزش اخلاق، دیانت و هویت را بسیار بااهمیت برشمرد و تأکید کرد: بی‌توجهی به این مسائل امروز باعث شده که ما با برخی ناآرامی‌ها در سطح کشور مواجه شویم درحالی‌که اگر چنین توجهاتی وجود داشت، هرگز این مسائل در این سطح رقم نمی‌خورد.

وی ضمن تأکید بر ضرورت متناسب‌شدن تعداد دانشجویان با نیاز بازار گفت: شاید اصلی‌ترین دلیل نگرانی و بلاتکلیفی دانشجویان نداشتن آینده روشن در حوزه اشتغال خود باشد، ازهیمن‌رو ما باید دیوار بی‌اعتمادی بین مراکز علمی و حوزه اجرایی را برچینیم تا دانشجویان ما به راحتی وارد بازار کار شوند.

استاندار فارس بر ایجاد درآمد پایدار برای دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: در اجرای قانون جهش تولید مسکن در استان فارس به هیچ عنوان به سراغ زمین‌های تحت اختیار دانشگاه‌ها نخواهیم رفت، بلکه در راستای اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان زمین‌هایی را نیز در اختیار پارک‌های علم و فناوری قرار خواهیم داد.

دکتر ایمانیه تأکید کرد: در زمینه‌ی ساخت خوابگاه به ویژه خوابگاه‌های متأهلین نیز از ظرفیت خیرین در استان استفاده شده و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

ضرورت افزایش دو برابری شرکت‌های دانش‌بنیان در استان فارس

دکتر علیرضا پاک‌فطرت نماینده مردم شیراز نیز ضمن خیرمقدم به اعضای کمیسیون آموزش برای سفر به استان فارس گفت: هرچقدر از حوزه‌ی آموزش عالی در استان فارس حمایت شود، نتیجه آن در آینده مشخص خواهد شد.عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تأکید کرد: معتقدیم تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در استان که آمار آن حدود ۳۵۰شرکت است، باید تا پایان سال به د برابر افزایش پیدا کند و این مهم در راستای اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان امکان‌پذیر خواهد بود.