بیست و نهمین کنفرانس اپتیک و فوتونیک ایران و پانزدهمین کنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیک ایران در روزهای نهم و دهم اسفند ماه ۱۴۰۱ به میزبانی دانشگاه صنعتی شیراز برگزار شد.

بیست و نهمین کنفرانس اپتیک و فوتونیک ایران و پانزدهمین کنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیک ایران در روزهای نهم و دهم اسفند ماه ۱۴۰۱ به میزبانی دانشگاه صنعتی شیراز برگزار شد.

در این کنفرانس که بزرگترین گردهمایی متخصصان و صاحبنظران اپتیک و فوتونیک کشور است، دانشگاه صنعتی شیراز به صورت برخط میزبان حدود ۳۰۰ نفر از محققان، اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی از سراسر کشور در رشته‌های فیزیک، فوتونیک، مهندسی برق، مهندسی الکترواپتیک و مهندسی اپتیک و لیزر بود.

در مراسم افتتاحیه کنفرانس که صبح روز سه شنبه ۹/۱۲/۱۴۰۱ در محل سالن کنفرانس حوزه مدیریت دانشگاه صنعتی شیراز برگزار گردید، ابتدا جناب آقای دکتر محمد‌مهدی علویان مهر، رییس دانشگاه صنعتی شیراز، ضمن خوش آمدگویی به شرکت کنندگان و میهمانان کنفرانس، توضیحاتی در خصوص اهمیت رشته فوتونیک و فعالیت‌های گسترده دانشگاه صنعتی شیراز به عنوان اولین دانشگاه صنعتی جنوب کشور است ارائه کردند. سپس جناب آقای دکتر حمیدرضا خالصی فرد، رییس انجمن اپتیک و فوتونیک ایران، ضمن تشریح فعالیت های انجمن آغاز به کار بیست و نهمین کنفرانس اپتیک و فوتونیک ایران و پانزدهمین کنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیک ایران را اعلام کردند. در ادامه جناب آقای دکتر حمید نادگران و آقای دکتر حسن پاکارزاده، دبیران کمیته علمی و اجرایی کنفرانس گزارشی از عملکرد این دو کمیته ارائه کردند. در خاتمه از آقای دکتر رسول ملک فر از اساتید دانشکده فیزیک دانشگاه تربیت مدرس به عنوان استاد پیشکسوت در زمینه اپتیک و فوتونیک تقدیر به عمل آمد.

در این کنفرانس از میان تعداد ۲۱۶ مقاله رسیده به دبیرخانه کنفرانس، ۱۸۷ مقاله پس از انجام فرآیند داوری پذیرفته و طی دو روز برگزاری کنفرانس به صورت شفاهی و برخط ارائه شد. همچنین، ۳ جلسه سخنرانی عمومی و ۲ کارگاه آموزشی در کنار ارائه مقالات کنفرانس برگزار گردید. این کنفرانس با برگزاری جلسه اختتامیه در عصر روز چهارشنبه ۱۰/۱۲/۱۴۰۱ و با تقدیر از تمامی دست اندرکاران کنفرانس به ویژه اساتید و دانشجویان دکتری دانشکده فیزیک به کار خود پایان داد.