کسب رتبه پنجم لیگ شبیه سازی دوبعدی فوتبال درمسابقات جهانی برزیل توسط تیم دانشگاه صنعتی شیراز

تیم روبوکاپ دانشگاه صنعتی شیراز(CYRUS) در لیگ شبیه سازی دوبعدی فوتبال برای دومین بار پیاپی جواز حضور در مسابقات جهانی را کسب نمود.  در مسابقات جهانی ربوکاپ ۲۰۱۴ که در شهر ژئوآپسوا برزیل برگزار شد، نماينده دانشگاه صنعتي شيراز ، به عنوان بهترين تيم ايراني در ليگ شبيه سازي دو بعدي در بخش مسابقات مقام پنجم و در بخش رقابت فني اين ليگ، مقام چهارم را از آن خود نمود. تعداد ۲۴ تيم از کشور های مختلف  چین، ژاپن، استرالیا، رومانی، هند، برزیل، پرتقال، مکزيک و ایران جواز ورود به مسابقات را کسب نموده بودند که تيم دوم در بين تيمهاي ايراني شرکت کننده در اين ليگ، رتبه سيزدهم را کسب نمود. همچنين با توجه به ايده­هاي فني ارائه شده، آقاي نادر زارع (ليدر تيم) به عنوان يکي از دو عضو کميته داوري ليگ شبيه سازي دوبعدي براي مسابقات جهاني سال آينده که در چين برگزار مي شود، انتخاب گرديد.شهرداری شیراز یکی از حامیان اصلی تیم در تهیه تدارکات حضور در مسابقات مذکور بود.

تیم روبوکاپ دانشگاه صنعتی شیراز در لیگ شبیه سازی دوبعدی فوتبال برای دومین بار پیاپی جواز حضور در مسابقات جهانی را کسب نمود و در تابستان امسال در این مسابقات شرکت نمود. در هجدهمین مسابقات جهانی ربوکاپ برزیل بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر از ۴۷ کشور دنیا حضور داشتند. هدف نمادین ربوکاپ پیروزی تیم فوتبال روباتهای انسان نما در سال ۲۰۵۰ (میلادی) در رقابت با برترین تیم فوتبال همان سال است ولی هدف آن به طور کل توسعه دانش هوش مصنوعی و روباتیک است. در ليگ شبيه سازي دوبعدي فوتبال اين دوره از مسابقات، تعداد ۲۴ تيم از کشور های مختلف  چین، ژاپن، استرالیا، رومانی، هند، برزیل، پرتقال، مکزيک و ایران جواز ورود به کسب نموده بودند.

در مرحله اول یا همان مرحله رتبه بندی تیم سایرس در گروه تیم های گلایدر(استرالیا) ، یو اف اس جی(برزیل) و اچ اف یو تی(چین) قرار گرفت که با بدست آوردن دو نتیجه برد و شکست مقابل تیم گلایدر (نايب قهرمان اين دوره)، رتبه دوم گروه را کسب نمود و در مرحله بعدی در گروه E به همراه تیم های بسیار قدرتمند رقابت ها قرار گرفت. در این گروه تیم های قدرتمند زیر قرار داشتند :

رایتیگل               پنج قهرمانی و پنج نائب قهرمانی جهان از کشور چین (قهرمان ۲۰۱۳)

هلیوس               دو قهرمانی و سه نائب قهرمانی جهان از کشور ژاپن ( نائب قهرمان ۲۰۱۳)

یوشان                سوم مسابقات جهانی ۲۰۱۳ و رتبه دوم مسابقات ایران اپن ۲۰۱۳

توکا                   رتبه اول مسابقات ژاپن اپن ۲۰۱۴

اچ اف یو تی          رتبه اول مسابقات ایران اپن ۲۰۱۰

اف سی پرتقال       یک دوره قهرمانی و یک دوره نائب قهرمانی مسابقات جهانی

تیم سایرس با توجه به شرایط بسیار سخت در این گروه با کسب سه پیروزی و  دو تساوی بسیار دشوار مقابل تیم های رایتیگل(قهرمان ۲۰۱۳و قهرمان اين دوره) و هلیوس(قهرمان ۲۰۱۲ و چهارم اين دوره)، و یک شکست مقابل تیم یوشان(ششم اين دوره) رتبه سوم گروه را بدست آورده و بدين شکل راهی مرحله پایانی شد.

در مرحله پایانی رقابت ها که به صورت لیگ هشت تیمی برگزار شد، تیم سایرس با شکست مقابل تیم های اول تا سوم رقابت ها و تساوی در مقابل تیم هلیوس و اف اس از کشور برزیل و همچنین پیروزی بر تیم یوشان و اینفوگرافیک از کشور هند با کسب هشت امتیاز  به دلیل شکست مقابل تیم اکسی در بازی رودررو رتبه پنجم گروه را بدست آورد. بعد از این مرحله، يک مسابقه شانس مجدد براي تمامي تيمها برگزار گرديد، بدين شکل که  تیم های اول و دوم لیگ برای قهرمانی، تیم های سوم و چهارم برای سومی و به همین ترتیب تا انتها، مقابل هم بازي نمودند. تیم سایرس در بازی مستقیم با نتیجه ۱ بر صفر تیم یوشان از کشور چین را شکست داد و رتبه پنجم خود را قطعي نمود. یادآوری می شود که در مرحله مقدماتی تیم یوشات توانسته بود تیم سایرس را شکست دهد ولی اعضاء تیم براساس تحلیل بازیهای تیم یوشان، در فرصت اصلاح بین مرحله مقدماتی و نهائی، توانستند با ایجاد تغییرات مناسب و خوب، با قدرت این تیم را دو بازی رودروری بعدی شکست دهند.

در زیر رتبه های تیم ها در مسابقات موجود می باشد.

Ranking

Team Name

Country

 

Champion

 

WrightEagle

 

China

دارای پنج عنوان قهرمانی مسابقات جهانی و پنج نائب قهرمانی مسابقات

Runner-up

Gliders2014

Australia

یک دوره نائب قهرمانی و یک دوره رتبه چهارم مسابقات جهانی

۳

Oxsy

Romania

سه دوره رتبه سومی مسابقات جهانی

۴

HELIOS2014

Japan

دو دوره قهرمانی ، سه دوره نائب قهرمانی ، دو دوره رتبه سومی و دو دوره رتبه چهارمی مسابقات جهانی

۵

CYRUS

Iran

قهرمان ایران اپن ۲۰۱۴

۶

YuShan2014

China

رتبه سوم مسابقات جهانی ۲۰۱۳ و نائب قهرمان ایران اپن ۲۰۱۴

۷

Infographics

India

 

۸

USFJ2D

Brazil

قهرمان مسابقات برزیل ۲۰۱۴

۹

TokA1

Japan

قهرمان مسابقات ژاپن اپن ۲۰۱۴

۱۰

FCP_GPR_2014

Brazil

یک دوره قهرمانی ، یک دوره رتبه سومی و یک دوره رتبه چهارمی مسابقات جهانی

 

لازم به ذکر است که تیمهای شرکت کننده در مسابقات امسال خیلی قوی بوده و با توجه به امکانات و گروه های تحقیقاتی پشتیبانی کننده تیمها، رقابت نزدیکی بین تیمهای شرکت کننده در جریان بود. تیم اعزامی دانشگاه صنعتی امیرکبیر توانست رتبه دوم بین تیمهای ایرانی شرکت کننده در این لیگ و رتبه سیزدهم مسابقات لیگ شبیه سازی دو بعدی را کسب نماید.

در بخش رقابت فنی این لیگ، با توجه به تکنیکها و نرم افزارهای طراحی شده، تیم سایرس رتبه چهارم را بین تیمهای شرکت کننده، بخود اختصاص داد. همچنین با توجه به تخصص و ایده های پیشنهادی داده شده برای برگزاری مسابقات آینده، آقای نادر زارع (لیدر تیم سایرس) به عنوان یکی از دو عضو کميته داوری برای مسابقات جهانی ۲۰۱۵ چین انتخاب شد.

در اعزام تیم سایرس به این مسابقات، شهرداری شیراز به عنوان پشتیبان اصلی، و معاونت پژوهشی وزارت علوم و معاونت فرهنگی وزارت علوم و موقوفه مرحوم کشتکاران، دانشگاه صنعتی شیراز را یاری رساندند. امید است که با پشتیبانی کاملتر و راه اندازی گروه تحقیقاتی مرتبط در دانشگاه، از سرمایه های معنوی و توانمندیهای علمی جوانان غیور این مرز و بوم، به نحوی بهتر و شایسته تر بهره برداری شود. تا بدین شکل بهتر بستر ایجاد شور و نشاط علمی، و امید به آینده در بین دانشجویان علاقه مند به فعالیتهای علمی فراهم شود.