ديدار شهردار شيراز با مسئولين دانشگاه صنعتي شيراز

در روز سه‌شنبه ۹ دي‌ماه، شهردار شيراز بهمراه تعدادي از معاونين و مديران شهرداري با حضور در دانشگاه صنعتي شيراز با رئيس دانشگاه، مسئولين و تعدادي از اعضاي هيأت علمي اين دانشگاه ديدار و گفتگو نمودند.

در اين ديدار که به منظور آشنايي بيشتر مسئولين شهرداري شيراز با توانمندي‌هاي دانشگاه صنعتي شيراز ترتيب داده شده بود تعدادي از اعضاي هيأت علمي دانشگاه از دانشکده‌هاي مختلف، به بيان تجربيات و توانمندي‌هاي  دانشگاه پرداخته و به بعضي طرح‌هاي ارتباط با صنعت، بويژه در حوزه‌هاي مرتبط با شهرداري، اشاره نمودند. معاون آموزشي و پژوهشي دانشگاه نيز ضمن معرفي اجمالي دانشگاه صنعتي شيراز بعنوان اولين دانشگاه صنعتي جنوب کشور و دومين دانشگاه دولتي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در فارس، روند پيشرفت و توسعه دانشگاه طي ۱۰ سال گذشته را مرور نمودند. در اين ديدار علاوه بر شهردار شيراز و رئيس دانشگاه صنعتي شيراز، آقايان دکتر علويان‌مهر(رئيس منطقه ۴ دانشگاه فني و حرفه‌اي کشور) و دکتر دهقاني(رئيس مرکز منطقه‌اي اطلاع‌رساني علوم و فناوري کشور) و سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) که هر دو از اعضاي هيأت علمي دانشگاه صنعتي شيراز مي‌باشند نيز حضور داشته وهریک طی سخنانی به بیان ظرفیتهای دانشگاه صنعتی شیراز برای همکاری با صنایع منطقه وبویژه در حوزه همکاری با شهرداری پرداختند. آقاي مهندس پاک‌فطرت، شهردار شيراز نيز ضمن معرفي هيأت همراه، از دانشگاهيان خواستند که براي ساختن و توسعه شهري زيبا، همکاري مؤثر داشته و در پروژه‌هاي مختلف و مرتبط شهرداري مشارکت نمايند.

وي، همچنين تشکيل کارگاهي يک‌روزه بمنظور توجيه و آشنايي شهرداري‌هاي مناطق با توانمندي‌هاي دانشگاه را خواستار شد. در پايان اين ديدار، تفاهم‌نامه همکاري بين دانشگاه صنعتي شيراز و شهرداري شيراز به امضاي طرفين رسيد.

براساس این تفاهمنامه که با هدف توسعه سازمان یافته و روز افزون همکاری شهرداری ودانشگاه وکاربردی نمودن پژوهشها ومطالعات وبهره مندی از تخصص وتوانمندی طرفین در حوزه مدیریت شهری منعقد شده است، مقرر شد که شهرداری شیراز،نیازهای پژوهشی،علمی ومشاوره ای خودرا رسما به دانشگاه اعلام نماید؛

 همچنین حمایت از پایان نامه ها و فراهم نمودن تسهیلات استفاده دانشگاه از منابع علمی واطلاعاتی موجود در شهرداری ونیز حمایتهای مادی ومعنوی از راه اندازی مراکز تحقیقاتی ودوره های آموزشی وهمایشهای مورد نظر شهرداری از جمله مفاد تفاهمنامه مذکور می باشد،از سوی دیگر،مقرر گردید که دانشگاه نیز ضمن راه اندازی مراکز تحقیقاتی و دوره های آموزشی رسمی وغیر رسمی مورد نیاز شهرداری،تسهیلات بازدید  واستفاده کارشناسان شهرداری از امکانات پژوهشی دانشگاه را فراهم آورد؛

همچنین همکاری در برگزاری همایشها ونشستهای علمی شهرداری،اجرای طرح های مطالعاتی ،همکاری در تدوین کتب ونشریات علمی نیز از جمله مواردی است که مقرر شد دانشگاه صنعتی شیراز زمینه سازی نموده ودر قالب همکاری های مشترک به انجام رساند.

 دانشگاه صنعتي شيراز در حال حاضر در بيش از ۶۰ رشته – گرايش و عمدتاً در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري به تربیت دانشجو مي‌پذيرد و با داشتن دانشکده‌هاي متنوع و متخصصين توانمند در زمينه‌هاي علمي و اجرايي نقش مؤثري را در سالهاي اخير در همکاري با صنايع مختلف استان ايفا نموده است.

گروه‌هاي مختلف مهندسي برق، مکانيک، عمران، شيمي، مهندسي شيمي، فناوري اطلاعات، صنايع و نيز رشته‌هاي مختلف علوم پايه در اين دانشگاه داير مي‌باشند.